Francuska revolucija 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Pravni fakultet u KIseljaku

Osamdesetih godina 18. vijeka Francuska je ušla u duboku krizu. Razvoj proizvodnih snaga došao je u direktni sukob sa apsolutističko-feudalnim poretkom. Manufaktura je pretvorena u industriju, brodarstvo raspolaže cijelim flotama. Banke se množe i snaže, kapital se grupiše u akcionarska društva.
Filozofi, književnici svojim shvatanjima o jednakosti, slobodi, bratstvu, naciji, religiji, humanizmu, podržavali su postojeći režim, a u narod je sve dublje prodirala misao o jednakosti ljudi.
Buržoazija je raspolagala najvećim dijelom francuskog bogatstva, ali nije imala političku vlast koju je imalo privilegovano plemstvo i sveštenstvo. Glavni protivnik režima bila je buržoazija, ali i neki slojevi privilegovanih staleža (plemstvo i stanovništvo). Kralj je bio apsolutni vladar, ali je njegov uticaj na vlast u zemlji bio ograničen. I pored privrednog prosperiteta bile su potrebne korjenite reforme, prije svega oporezovati plemstvo i sveštenstvo. Reforme se, međutim,ne provode što izaziva demonstracije, bune i nemire.
„Ministar finansija Neker traži od kralja "saziv državnih staleža" u kojem ce treći stalež imati isti broj poslanika kao predhodna dva (plemstvo i sveštenstvo). Kralj prihvata zahtjev i 1789. godine objavljeno je sazivanje državnih staleža i način izbora predstavnika za njih“
.
Ovo su prilike koje su prethodile velikoj i slavnoj francuskoj revoluciji. U nastavku rada ja ću objasniti detaljnije razloge kako je došlo do revolucije, njeno odvijanje i posljedice koje je ona oatsavila kako na francuski, tako i na mnoge druge režime.
UZROCI FRANCUSKE REVOLUCIJE
„Francuska revolucija je najveća građanska revolucija koja se odigrala na svijetu.
Za razliku od engleske revolucije, gdje se politički savez građanstva i nove aristokratije borio protiv apsolutne monarhije i feudalno crkvene aristokratije, u Francuskoj se građanstvo 1789.stavilo na čelo socijalne revolucije u kojoj narod iskorjenjuje ustanove monarhije, aristokratije i vladajuće crkve. Francuska revolucija je uništila feudalizam od dna do vrha i izgradila novu državu i novo pravo od temelja do krova.
Privilegije aristokratije i sveštenstva bile su ekonomskog, političkog i pravnog karaktera. Treći stalež kao najbrojniji bio je politički i pravno obespravljen“ .
U vrijeme kada je Engleska doživljavala industrijsku revoluciju, Francuska je bila pretežno agrarna zemlja. Od oko 25 miliona stanovnika samo dva miliona nisu pripadala seljaštvu.. Postojanje feudalnih prava na zemlju sputavalo je razvoj zemljoradnje i industrije. Društvo se u Francuskoj dijelilo u pomenuta tri staleža: sveštenstvo, plemstvo i treći stalež. Sveštenstvo je imalo veliki uticaj u društvu i ubiralo je znatne prihode sa crkvenih imanja, ali nije bilo jedinstveno po sastavu i porijeklu. Privilegovani položaj uživalo je više sveštenstvo - plemićkog porekla, dok je niže sveštenstvo imalo skromne prihode, pa je po položaju bilo bliže pripadnicima trećeg staleža nego višem sveštenstvu.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!